Wyślij Pocztówkę dla Babci i 50+(Mural powrócił!)

Tak wyglądał mural Babci Eugenii do 2021 r.

Życie ludzi starszych rządzi się nieco innymi prawami i toczy się według innych reguł niż życie młodych. Światy dziadków i wnuków w pewnym momencie oddalają się od siebie, do tego czas w obu tych światach wydaje się biec w zupełnie innym tempie i kierunku. Nagle zaczyna brakować czasu na to, co kiedyś było wartością – wspólne dzielenie ze sobą czasu na choćby krótką rozmowę, by później móc dzielić ze sobą wspomnienia. Z tego powodu właśnie organizatorzy UTDF postanowili nie tylko przypomnieć o tym, ale także nieco pomóc wyjść sytuacji naprzeciw, organizując akcję „Wyślij pocztówkę do Babci” kierowaną do rodzin i najbliższych osób uczestników festiwalu.


Wyślij pocztówkę do babci lub kogoś, kogo kochasz. To niby całkiem proste, ale jakże głębokie. Zrób tę miłą niespodziankę. Wszystko, czego potrzebujesz, to adres i chęć, by podzielić się wspomnieniem. Pocztówkę i znaczek otrzymasz za darmo. Przekaż trochę miłości swojej Babci i najbliższym.

W całym tym festiwalowym zamieszaniu chodzi nam o to, by przy użyciu tradycyjnego motywu zrobić miłą niespodziankę i pozdrowić z Białegostoku. Obecny świat, wysoce zdigitalizowany, pozwala na dotarcie w kilka sekund na drugi kraniec świata. Przepływ ilości informacji powoduje jednak, że zwykle zapominamy o tym, co, kiedy i komu wysłaliśmy. Tymczasem pocztówka jest sympatycznym drobiazgiem, który zostanie włożony za szybę meblościanki, w ramę lustra czy znajdzie swoje miejsce na komodzie. A jeśli zobaczymy ją w odwiedzinach u adresata, będzie cieszyć za każdym razem i przypominać o mile spędzonym czasie. Chodzi właśnie o ten miły gest, o to ciepłe uczucie!


„W​yślij ​P​ocztówkę dla ​B​abci” jest naturalnym przedłużeniem zapoczątkowanej w 2016 roku Akcji 50+, która powraca podczas kolejnych edycji Festiwalu Up To Date. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, by pokolenie, którego młodość przypadła nieco wcześniej, mogło również dotknąć „naszej” kultury muzycznej. Wystarczy dokument osobisty na dowód, że ukończyło się 50 lat, by wejść na festiwal za darmo i doświadczyć na własnej skórze to, czym dziś jest kultura młodych. To jednak nie wszystko…

ODMALOWALIŚMY MURAL, KTÓRY STANOWI WIZYTÓWKĘ CAŁEJ AKCJI

Fot. Gosia Półtorak

Hiperrealistyczny mural, promujący akcję Wyślij Pocztówkę do Babci powrócił na fasadę budynku u zbiegu ulic Nory Ney i Marii Skłodowskiej-Curie. Od 31 lipca 2023 r. oblicze Babci Eugenii ponownie zachęca przechodniów do wysłania pocztówki swoim dziadkom.

Tak wygląda mural od 2023 r. (Fot. Maciej Korsan)

Po kilku latach niebecności spowodowanej remontem budynku, mural z Babcią Eugenią powrócił! Do jego odtworzenia właściciel budynku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprosił twórców zaangażowanych w powstanie jego pierwszej wersji, czyli nas – zespół Up To Date Festivalu.

“Z całą rodziną bardzo cieszymy się, że znowu możemy uśmiechnąć się do uśmiechniętej babci. Tak ją też zapamiętaliśmy. A swoją drogą myślę, że teraz ulica Skłodowskiej-Curie i jej otoczenie będzie najporzadniejszą ulicą w Białymstoku. Domniemuję, że nikt nie zdecyduje się popełnić jakiejkolwiek niegodziwosci, bo przecież… babcia patrzy 😉 “ – powiedział Andrzej Bajguz, wnuk Pani Eugenii.

WYŚLIJ POCZTÓWKĘ DLA BABCI ….. I DZIADKA

Nowy mural różni się nieco od pierwowzoru. Drobnej zmianie uległo główne hasło. Od teraz Pani Eugenia zachęca już nie do wysłania pocztówki do babci, ale dla babci i dziadka. Również wytłumaczenie powodów tej zmiany, autorzy muralu zdecydowali się umieścić na elewacji budynku, gdzie czytamy:

„Bohaterka muralu, prababcia Eugenia była z naszego lokalnego świata – ciepłego, gościnnego, po prostu ludzkiego. Podobało się „dla” niej, podoba się i „dla” nas. Tu wciąż tak się mówi i to jest piękne. Na wskroś podlaskie” (…)

Więcej szczegółów na temat odmalowania muralu podajemy w naszym artykule: MURAL OFICJALNIE POWRÓCIŁ!

Nasza akcja na wysokościach nie mogłaby się odbyć bez / Our action in the sky could not take place without:

Mecenasa projektu / Patron of the project: Urząd Marszałkowski Województwo Podlaskie / Marshal’s Office of the Podlaskie Voivodeship

Partnera / Partner: Podlaski Instytut Kultury

Manager Projektu / Project Manager: Tomek Hoax
Idea i kreacja / Concept and creation: Cezary Chwicewski
Projekt muralu / Mural design: Jan Estrada-Osmycki, Cezary Chwicewski
Re-projekt 2023 / Re-project 2023: Wojtek Słabuszewski, Cezary Chwicewski
Zdjęcie / Photo: Gosia Żuk
Wykonanie muralu / Paint job: Good Looking Studio
Zdjęcie / Picture: Maciek Korsan

Partner Strategiczny
Up To Date Festival 2023

Electrum

Partnerzy

BiałystokPodlaskiePodlaskie

NEWSLETTER

Zapisując się do społeczności Up To Date zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem działalnością Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne, formalnego organizatora Up To Date Festival. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne w Białymstoku z siedzibą przy ul. Słonimskiej 24/46, 15-028 Białystok, NIP: 9661946463, REGON: 200139520). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz w polityce prywatności.