O festiwalu

Up To Date Festival odbywa się w Białymstoku, w samym sercu północno-wschodniej Polski. 

Każdego roku, od ponad dekady UTDF odwiedza ponad 10 tys. gości, zaś wydarzenia festiwalowe mają swoje miejsce w tak różnorodnych przestrzeniach, jak Stadion Miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy Pałac Branickich. 

Misją Up To Date Festivalu jest prezentacja przeróżnych gatunków muzyki elektronicznej i basowej, zaczynając od ambitnego rapu, przez muzykę techno, electro, na ambiencie i współczesnej klasyce kończąc. 

Większość aktywności festiwalowych rozgrywa się wokół czterech scen: Pozdro Techno, Centralny Salon Ambientu, Beats. i Czwartej Sceny Czwórki. Za każdą z nich stoi nasza autorska myśl i filozofia, które da się odczytać nie tylko z charakterystycznej scenografii czy aranżacji przestrzeni, ale przede wszystkim z samego doboru występujących na nich artystek i artystów.

Każdego roku pracujemy pieczołowicie nad tym, aby serwować naszym gościom współczesną muzykę najwyższych lotów – niebojącą się przekraczania granic, odważną w środkach wyrazu i poszukującą w jedyny w swoim rodzaju, nieoczywisty sposób. Hołubimy nowe, nieznane lub nierozpoznane jeszcze, świeże i nowoczesne. Jednocześnie dbamy o nazwiska legendarnych wykonawców z całego świata, ukazując związki panujące we współczesnej muzyce i nowoczesnej kulturze. Eklektyczna elektronika, niebanalny hip-hop, a także ambient i współczesna klasyka w połączeniu z odmiennymi, nieraz bardzo odległymi wobec siebie aktywnościami twórczymi, mają na celu stworzenie artystycznej przestrzeni, dzielnie stawiającej odpór zalewającemu nas zewsząd morzu banalności i tandety.

Festiwal tworzą lokalni aktywiści – śmiertelnie zdeterminowani, do bólu dbający o szczegóły, a zarazem zdystansowani wobec otaczającej rzeczywistości. Z pompą, z humorem, ale i z odpowiednią dozą powagi oraz szacunku oddajemy się pasji kreowania jedynego w swoim rodzaju wydarzenia w Polsce. Z roku na rok wkładamy ogromny wysiłek w to, aby powoływać do życia przyjazny klimat sprzyjający kontemplowaniu współczesnej sztuki. 

Up To Date Festival to jednak nie tylko muzyka – to platforma śmiało łącząca przeróżne pola kreatywnej aktywności. Dlatego właśnie UTDF jest tak charakterystyczny. Jego twarz to z jednej strony dźwięk, z innej zaś scenografia, ale także i oryginalna komunikacja on- i off-line, która stała się prawdziwym wyróżnikiem festiwalu. UTDF to również akcje społeczne, jak choćby Wyślij Pocztówkę do Babci, 50+ czy Aleja Ambientowa, a także kolekcja niepowtarzalnych, szalonych ubrań UTDF De Luxe. Wszystko to tworzy jedyną w swoim rodzaju przestrzeń wymiany – myśli, wizji i wartości.
Festiwal Up To Date jest szczerą inicjatywą oddanych ludzi wspieranych przez lojalną festiwalową publikę, Urząd Miejski w Białymstoku, Podlaski Urząd Marszałkowski, a także naszych Partnerów.