MONUMENT x UTDF

Monument i Up To Date Festival przedstawiają projekt: “Współkuratorowanie polskiej i norweskiej sceny muzycznej”.

W 2023 roku Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne, czyli my, organizatorzy festiwalu Up To Date, podjęliśmy współpracę z Monument City Festival w celu stworzenia innowacyjnego programu wymiany artystycznej pomiędzy polskimi a norweskimi inicjatywami kulturalnymi, działającymi w branży muzyki elektronicznej. Nasza współpraca zapewnia szersze możliwości artystkom i artystom, wzmacniając ich pozycję na rynku, jednocześnie poszerza grono naszych odbiorców i odbiorczyń.

Dzięki wsparciu Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich, w 2023 roku realizujemy projekt Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market podczas dwóch presitżowych festiwali: Monument City Festival w Norwegii oraz Up To Date Festival w Polsce. Nasze organizacje wymieniają się doświadczeniami z pracy w sektorze muzyki elektronicznej, zapewniając norweskim i polskim artystom oraz artystkom platformę do występów i rozwoju kariery.

NASZE CELE

Projekt ma na celu stworzenie nowych możliwości 20 polskim, norweskim i ukraińskim artystom/kom muzyki elektronicznej, artystom/kom wizualnym i ekspertom. Poprzez wspieranie inicjatyw muzycznych działających na obrzeżach dużych ośrodków kulturalnych, promujemy rozwój muzyki elektronicznej na peryferiach kultury oraz zapewniamy lepsze warunki pracy i życia dla profesjonalistów muzycznych. Działania te mają także na celu zapewnienie równego dostępu i udziału w wydarzeniach kulturalnych dla publiczności, czym przyczyniają się do włączenia geograficznego i gospodarczego.

Nasze dwa festiwale będą gospodarzami czterech działań muzycznych, z których każde jest osadzone w ich ogólnym programie. Części programów festiwali, zrealizowanych przy wsparciu Funduszy EOG i Funduszy Norweskich, zostanie udostępniona publiczności bezpłatnie.

PROGRAM I ARTYŚCI

Działania projektu Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market obejmujące wymianę artystyczną i tworzenie sieci kontaktów będą miały miejsce podczas Monument City Festival oraz Up To Date Festival. Są to wydarzenia muzyczne, współtworzone przez artystów i artystki z Polski i Norwegii, z dodatkowym udziałem artystów z Ukrainy, a także dwa seminaria branżowe i wydarzenia networkingowe związane sektora muzycznego.

Program wydarzeń

FESTIWAL MONUMENT CITY 20-22.04.2023UP TO DATE FESTIVAL
23-24.06.2023
20.04: Rave Revolution – konferencja sektora muzycznego
21.04: Live Performance Day prezentowany we współpracy z Up To Date Festival
22.04: Rave Day prezentowany we współpracy z Up To Date Festival
24.06: Konferencja branżowa – rozmowy branży muzycznej
23.06: Prezentacja sceny muzycznej we współpracy z Monument
24.06: Prezentacja sceny muzycznej we współpracy z Monumentem

Artyści i artystki oraz eksperci i ekspertki zaproszeni do projektu

FESTIWAL MONUMENT CITYUP TO DATE FESTIVAL
Wydarzenia muzyczne:
Lara Palmer (NO), Kjetil Jerve (NO), Milena Głowacka (PL), Dtekk (PL), Na Nich (UA)

Artysta wizualny: Emiko (PL)

Konferencja:
Dtekk (PL), Vera Logdanidi (UA), Ola Smith-Simonsen (NO), Mevlana St James (NO)
Wydarzenia muzyczne:
Lara Palmer (NIE), Henrii Havaas (NIE), Keen Distress (PL), Moonlight Resort & SPA (PL), Igor Glushko (UA)

Artysta wizualny: Melissa (NO)

Konferencja:
Igor Glushko (UA), Hallvard Müller (NO), Paulina Żaczek (PL), Dtekk (PL)

REZULTATY PROJEKTU

MONUMENT CITY FESTIVAL ’23 – REZULTATY

NASI ODBIORCY

Lokalna polska i norweska publiczność korzysta nie tylko z urozmaicenia wymiany artystycznej i występów artystek i artystów. Mają również zapewniony muzyczny program edukacyjny – seminaria, w których można uczestniczyć w ramach festiwali w obu lokalizacjach.Publiczność rejestruje się na konferencję sektora muzycznego za darmo. Rejestracja umożliwia również bezpłatny dostęp do regularnych wydarzeń muzycznych, dzięki czemu część festiwalu jest bezpłatna przy wsparciu Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.

Wspieranie artystów i artystek

Nasza inicjatywa powstała w celu zwiększenia i ochrony różnorodności ekspresji artystycznej i kompetencji europejskiego sektora muzycznego. Z dumą wspieramy ukraińskie artystki i artystów, a także ekspertki i ekspertów, umożliwiając im występy na imprezach muzycznych oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami na konferencjach sektora muzycznego.

Wszystkie działania projektowe zostały starannie zaplanowane, aby zapewnić udział co najmniej czterech utalentowanych ukraińskich artystek i artystów, co stanowi wyraz naszego szczególnego zaangażowania w rozwój i promocję ukraińskiej sztuki.

Czym jest Monument?

Monument to norweska platforma, która szturmem podbiła serca miłośników deep techno. Inicjatywa rozpoczęła się od serii podcastów, szybko rozwijając się o cykl imprez klubowych, działalność wytwórni płytowej, a także organizację festiwali muzycznych (Monument Festival i Monument City Festival). Monument to także internetowy magazyn muzyczny. Monument wierzy, że techno najlepiej przeżywa się we wspólnocie; wszystkie jego działania mają na celu stworzenie głębokich więzi między uczestnikami. Wiara w siłę społeczności i bezgraniczna miłość do muzyki to mianownik łączący norweskiego giganta techno z festiwalem Up To Date.

NASI PARTNERZY

Projekt: Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market jest finansowany przez:

NASI PARTNERZY MEDIALNI

MATERIAŁY PRASOWE

Monument City Festival
20-23 kwiecień 2023
Oslo, Norwegia
Instagram | Facebook | Soundcloud

UP TO DATE Festival
23-24 czerwiec 2023
Białystok, Polska
Instagram | Facebook | Soundcloud | Kanał Youtube

Press release 07.04.2023


O dotacji

Projekt „Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market” („Współkuratorowanie muzyki elektronicznej dla polskiego i norweskiego rynku muzycznego”) korzysta z dofinansowania o wartości 29 800 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Celem projektu jest wsparcie i zapewnienie nowych możliwości polskim, norweskim i ukraińskim artystom muzyki elektronicznej oraz inicjatywom muzycznym działającym na peryferiach większych ośrodków kulturowych. Inicjatywa ma na celu utworzenie schematu współpracy i współkuracji artystycznej między inicjatywami kulturowymi z Polski i Norwegii działającymi w środowisku muzyki elektronicznej.

FUNDUSZE EOG – WSPÓŁPRACA NA RZECZ KONKURENCYJNEJ I SPRZYJAJĄCEJ INTEGRACJI EUROPY

Fundusze Norweskie i EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. 

Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. 

Fundusze Norweskie i EOG na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro. Priorytety na ten okres to: 

#1 Innowacje, badania, edukacja i konkurencyjność 
# 2 Integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa
#3 Środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna
#4 Kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i prawa podstawowe
#5 Sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne

Kwalifikowalność do Funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej. 

Program Funduszy Norweskich i EOG składa się z dwóch mechanizmów finansowych. Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Fundusze Norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię. 

Sprawdź więcej na: www.eeagrants.org.

Photos: Johannes Zuidhoek Sundby (1, 2, 5); Grzegorz Jasina (3); Filip Kolber (4)

Partner Strategiczny
Up To Date Festival 2023

Electrum

Partnerzy

BiałystokPodlaskiePodlaskie

NEWSLETTER

Zapisując się do społeczności Up To Date zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem działalnością Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne, formalnego organizatora Up To Date Festival. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne w Białymstoku z siedzibą przy ul. Słonimskiej 24/46, 15-028 Białystok, NIP: 9661946463, REGON: 200139520). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz w polityce prywatności.