Co ma festiwal techno do leczenia dzieci?

Czyli dlaczego przemalowaliśmy mural na Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Dotychczasowy mural na UDSK z charakterystycznym słoneczkiem dla dorosłych i nieco starszych był symbolem placówki. Czymś, co wrosło w krajobraz tej części miasta. Stanowił także ważny punkt orientacyjny dla wszystkich, którzy, przyjeżdżając z oddalonych o setki kilometrów miejscowości, po raz pierwszy próbują odnaleźć się w ogromnym kompleksie szpitalnym. Mural był ułatwieniem, bowiem wejście do szpitala dziecięcego znajduje się tuż obok niego.

ZNAM GO OD LAT, ALE CZY JEST DLA DZIECI?

To perspektywa dorosłych. Co na temat „słoneczka” myślały dzieci? Czy mural w dotychczasowej formie spełniał ich potrzeby?
Jak wynika z przeprowadzonych rozmów – nie do końca. Dlatego od samego początku naszym nadrzędnym celem – oprócz poprawienia ogólnej estetyki budynku – było danie radości pacjentom szpitala, ułatwienie im pierwszego kontaktu z miejscem, do którego rzadko przyjeżdża się nieproszonym. Chcieliśmy także zwrócić uwagę dorosłych na to, by zastanowili się nad tym, jak najmłodsi mogą czuć się w świecie dorosłych.

PO CO TEN MURAL I DLACZEGO FILM?

Naszym życzeniem – jako inicjatorów akcji powstania nowego muralu na UDSK – jest, aby każdy dorosły zwracał uwagę na to, w jakim środowisku – również psychicznym – wzrasta jego dziecko i zadbał o nie do czasu, aż ono samo będzie umiało zadbać o siebie.


Chcemy, by odmalowanie tej części głównej elewacji budynku UDSK stało się wyraźnym pretekstem do zwrócenia uwagi na potrzeby dbałości o zdrowie psychiczne tak dzieci, jak i dorosłych. Wierzymy, że poprzez takie działania o konieczności dbania o zdrowie psychiczne najmłodszych zaczną rozmawiać ich rodzice oraz opiekunowie. Potrzeba harmonii i równowagi psychicznej to przecież podstawa rozwoju dzieci i młodzieży, ale także i podstawa dobrostanu tych starszych – tym bardziej wobec „zawiłości” współczesnego świata.
Powstanie muralu wpisuje się w szerszy plan rewitalizacji całego kompleksu szpitalnego.


Ten film, którego premiera przypada na 10 maja br., tłumaczy wprost nasze motywacje. Wyznacza również kierunek podejmowanych przez nas, zespół Up To Date Festivalu, działań w 2022 roku – o których więcej powiemy niebawem! 😊


Żaden, nawet najlepszy pomysł nie zostałby zrealizowany, gdyby nie zaufanie i wsparcie partnerów oraz sponsorów, dzięki którym udało się namalować zupełnie nowy mural, by dać dzieciakom, pacjentom UDSK, trochę radości! Znaleźli się wśród nich: Miasto Białystok, Województwo Podlaskie, Lewiatan Podlasie, PZZ Białystok SA, Electrum Concreo sp. z o.o. oraz agencja White Bits.


W tym miejscu raz jeszcze pragniemy podziękować psychologowi Jackowi Żylińskiemu, który czuwał nad tym, by mural służył przede wszystkim dzieciom, ilustratorce Annie Detner, która go zaprojektowała, oraz ekipie Good Looking Studio, która projekt Anny przeniosła na ścianę


Dziękujemy!


Partner Strategiczny
Up To Date Festival 2023

Electrum

Partnerzy

BiałystokPodlaskiePodlaskie

NEWSLETTER

Zapisując się do społeczności Up To Date zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem działalnością Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne, formalnego organizatora Up To Date Festival. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne w Białymstoku z siedzibą przy ul. Słonimskiej 24/46, 15-028 Białystok, NIP: 9661946463, REGON: 200139520). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz w polityce prywatności.