Współkuratorowana scena na UTDF Festival ’23

Wspólny projekt muzyczny Pogotowia Kulturalno-Społecznego i Monument Festival na Up To Date Festival 2023 – podsumowanie

Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market

Up To Date Festival, który odbył się w Białymstoku w czerwcu 2023 roku, zgromadził ponad 3000 uczestników. Jednym z ważniejszych elementów tegorocznego festiwalu była współpraca z Monument Festival, obejmująca współtworzenie przez partnerów części line-upu wydarzeń muzycznych oraz seminarium europejskiego sektora muzycznego zatytułowane “Do We Really Care?”. Te wyjątkowe inicjatywy realizowane jako projekt “Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market” otrzymały hojne wsparcie Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. W obu krajach finansowanie to umożliwiło inspirującą wymianę pomysłów i współpracę z 20 artystami i ekspertami. Dziesięć z tych utalentowanych osób miało okazję zaprezentować swoje umiejętności i dzielić się spostrzeżeniami pracy w branży muzycznej podczas Festiwalu Up To Date.


24.06.2023: DO WE REALLY CARE? SEMINARIUM

Seminarium „Do We Really Care?” odbyło się w “NIE TEATRZE” w Białymstoku 24 czerwca 2023. Podczas dwóch paneli dyskusyjnych specjaliści oraz artyści dyskutowali nad ograniczaniem negatywnego wpływu rynku muzycznego na środowisko naturalne. W swojej rozmowie dywagowali nad możliwościami wpływu organizacji i osób zaangażowanych w scenę muzyczną na ewolucję postawy całej branży. Ważnym aspektem rozmowy był nierównomierny rozkład efektów związanych z koniecznością zmniejszania wpływu oddziaływania na środowisko, a także efektywność prowadzonych działań.

Drugą kwestią poruszaną w rozmowie były nierówności społeczne oraz problemy związane z centralizacją i monetyzacją branży muzycznej, dotykające organizacje położone poza centralnymi hubami kultury, wywołujące wykluczenie geograficzne i ekonomiczne.

Rozmowy przeprowadzone zostały w dwóch panelach:
– “Does festival industry even bother about (its impact on) environment?”
– “How can the scene become more balanced? Social inequalities, periphery vs center, geographical and economical exclusion.”

Panelistami biorącymi udział w ramach realizowanego projektu byli Halvard Müller (NO), Mats Bekkåsen (NO), Paulina Żaczek (PL), Na Nich (UA), Misia Furtak (PL), Giuseppe Moramarco (IT), Yuko Asanuma (JP), wraz z udziałem Grzegorza Stanisławskiego (PL), Bartłomieja Arendarskiego (PL), Cezarego Chwicewskiego (PL), Mareen Nagel (DE), Kasi Gościńskiej (PL) oraz Jacka Popławskiego (PL).

Zobaczcie relację z pierwszego panelu konferencji!

Foty: Monika Kozak


23-24.06: WSPÓŁKURATORSKI LINE-UP ZAPREZENTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z MONUMENT CITY FESTIVAL

Program muzyczny realizowany w ramach projektu “Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market” został włączony do ogólnego programu festiwalu Up To Date, oferując różnorodne występy na żywo i sety DJ-skie. Pierwszego dnia scenę “Be Yourself” otworzyła Henrii Havaas (NO) prezentując dynamiczny set DJ-ski. Lara Palmer (NO) zaprezentowała głęboki i energetyczny set B2B wraz z Aksamit. Tego samego dnia zaproszeni artyści wzbogacili festiwal o występy na żywo dwóch duetów – Keen Distress (Błażej Malinowski & RTMS, PL) zadebiutował swoim przestrzennym, deepowym projektem, a Moonlight Resort & SPA (PL) przygotował niezapomniany muzyczny performance. Drugi dzień festiwalową scenę “Be Yourself” otworzył set ukraińskiego artysty Na Nich (UA). Swoje live performance zagrał tam także ukraiński artysta Syncøpe (UA).
Całości projektu towarzyszyła artystka wizualna Melissa (NO).

Foty: Krzysztof Karpiński, Grzegorz Jasina


O DOTACJI
Projekt „Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market” („Współkuratorowanie muzyki elektronicznej dla polskiego i norweskiego rynku muzycznego”) korzysta z dofinansowania o wartości 29 800 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Celem projektu jest wsparcie i zapewnienie nowych możliwości polskim, norweskim i ukraińskim artystom muzyki elektronicznej oraz inicjatywom muzycznym działającym na peryferiach większych ośrodków kulturowych. Inicjatywa ma na celu utworzenie schematu współpracy i współkuracji artystycznej między inicjatywami kulturowymi z Polski i Norwegii działającymi w środowisku muzyki elektronicznej.

Sponsor Tytularny
Up To Date Festival 2024

Electrum

NEWSLETTER

Zapisując się do społeczności Up To Date zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem działalnością Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne, formalnego organizatora Up To Date Festival. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne w Białymstoku z siedzibą przy ul. Słonimskiej 24/46, 15-028 Białystok, NIP: 9661946463, REGON: 200139520). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz w polityce prywatności.