Od teraz Electrum Up To Date Festival. Ogłaszamy współpracę ze sponsorem tytularnym

W tym roku świętujemy swoje 15 urodziny. Oznacza to, że nasz festiwal jest jednym z najstarszych na polskiej mapie wydarzeń. Rocznicę obchodzimy wyjątkowo – zacieśniamy współpracę z Grupą Electrum, wiodącym polskim biznesem Climate Tech. Od tej pory pełna nazwa festiwalu to: Electrum Up To Date Festival.

Już od 30 maja do 2 czerwca otworzymy sezon letnich wydarzeń i zaprosimy Was na długi weekend na Podlasiu. Ponad dekadę temu staliśmy się rozpoznawalni dzięki miłości do muzyki niezależnej, zaangażowaniu w kwestie społeczne i troskę o planetę. W 2022 roku okazało się, że dzielimy wrażliwość z pochodzącą z Białegostoku Grupą Electrum – liderem w dziedzinie Climate Tech. Partnerstwo tytularne to rozwinięcie dwuletniej współpracy, podczas której zorganizowaliśmy szereg wydarzeń i to nie tylko muzycznych! 

Z dzisiejszej perspektywy, po dwóch, wspólnie przepracowanych latach przy uskrzydlających projektach, ogłoszenie partnerstwa tytularnego festiwalu Up To Date i Grupy Electrum wydaje się być zupełnie naturalne. Poziom wzajemnego zrozumienia i potęgującej się determinacji w działaniu pozwolił nam już niejednokrotnie udowodnić, że można działać inaczej na wielu poziomach: artystycznym, ekologicznym, świadomościowym i nie tylko! Otwieramy nowy, piękny rozdział historii UTDF już jako Electrum Up To Date w symbolicznym, 15 roku działalności. – Jędrzej Dondziło, Dyrektor Programowy Electrum Up To Date Festival

Electrum Up to Date Festival

– Chcemy budować społeczność, która bierze czynny udział w poprawie stanu środowiska naturalnegowyjaśnia Gabriela Popławska Head of Brand and IP i Członek Zarządu w Electrum. – Razem z Up To Date Festival podzielamy wspólne wartości względem planety i dobrostanu człowieka, ale także mamy na uwadze nasze lokalne uwarunkowania i szacunek do korzeni i ziemi podlaskiej. Dlatego jesteśmy dumni, że w 15 roku istnienia festiwalu Electrum staje się sponsorem tytularnym Up To Date Festival.

Fot. Krzysztof Karpiński
Fot. Krzysztof Karpiński

Przez ostatnie dwa lata razem stworzyliśmy wiele. Pod wspólnym szyldem odbyły się dwie edycje Latającego Salonu Ambientu, czyli wyjątkowego, podniebnego i charytatywnego projektu muzycznego, dwa Electrum Ambient Parki – wydarzenia łączące muzykę, warsztaty i projekcje filmowe w przestrzeni białostockiego parku – czy seria audiobooków pt. “Muralove Bajki Pełne Dobra”, mające na celu zwrócenie uwagi na dobrostan psychiczny dzieci znajdujących się pod opieką lekarską w szpitalach.

Fot. Maciej Korsan

W 2023 roku razem z Electrum rozpoczęliśmy ścisłą współpracę dążącą do stworzenia i realizacji strategii ekologicznej, która ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu wydarzenia na środowisko oraz wypracowania rozwiązań dla całej branży festiwalowej. Wieloletni projekt zaowocował pierwszą edycją międzynarodowej konferencji pt. „Do We Really Care?”, podczas której poruszyliśmy tematy widoczności niezależnych muzycznych scen z peryferiów czy sposobów na ekologiczną produkcję festiwali muzycznych. Konferencja będzie kontynuowana podczas tegorocznej edycji – tym razem w formie dwudniowej.

Przed nami jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zmiany Up To Date Festival tak by był jak najmniejszym obciążeniem dla planety. Warto jednak wspomnieć, że już sam rok 2023 przyniósł realną serię działań i zmian w organizacji wydarzenia: 

  • zrezygnowaliśmy z produkcji sezonowego merchu na rzecz upcyklingu i rozwoju kolekcji ubrań UTDF De Luxe.
    To był odważny krok także pod względem finansowania festiwalu, gdyż dotychczas istotnym wpływem do budżetu festiwalu była sprzedaż materiałów promo. Ta decyzja została przez Was lepiej przyjęta niż mieliśmy odwagę marzyć!
  • zmniejszyliśmy liczbę lotów Artystów i Artystek na rzecz niskoemisyjnych podróży,
  • aktywnie promowaliśmy transport zbiorowy,
  • zadbaliśmy o wodę w szklanych butelkach na terenie festiwalu,
  • stworzyliśmy specjalną strefę Electrum, w której można było naładować akumulatory – telefoniczne i te w przenośni.

Oprócz troski o planetę łączy nas z nowym tytularnym partnerem wspólna wizja przyszłości. Zarówno Up To Date Festival i Electrum od lat rozwijają swoje działania w całym kraju, jak i poza jego granicami. Festiwal jest współtwórcą międzynarodowego networku Immersions poszukującego innowacyjnych możliwości na łączenie pasjonatów i twórców muzyki niezależnej z obszarów wykluczonych lub znajdujących się poza głównym radarem mediów. Grupa Electrum prężnie rozwija swoją działalność w krajach bałtyckich, gdzie branże technologiczne mierzą się z podobnymi wyzwaniami jak branża muzyczne. Odważnie patrząc w przyszłość obie strony nie zapominają o swoich korzeniach, dbając o dobrostan lokalnej i podlaskiej społeczności, co najbardziej widoczne będzie we wspólnej akcji Don’t Worry Be Yourself.  Zapoczątkowując tę akcję jako Up To Date Festival od kilku lat skupiamy się na otwartości w mówieniu o zdrowiu psychicznym. Razem z Electrum jesteśmy zgodni co to tego, że o emocjach należy mówić na głos, a problemy czy różnorodność nie są powodem do wstydu. To właśnie dzięki wspólnej wymianie doświadczeń czy wizji jesteśmy w stanie stworzyć zgraną i wzajemnie wspierającą się społeczność. Działania związane z rozwojem projektu poznacie w drugiej części 2024 roku.

Fot. Krzysztof Karpiński
Fot. Monika Kozak

Wspólne wartości i cele oraz wizja wieloletniej współpracy opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu to niespotykane w branży muzycznej fundamenty, na których budujemy wspólną przyszłość pod znakiem Electrum Up To Date Festival. Nie możemy się jej doczekać!

Fot. Maciej Korsan
Fot. Maciej Korsan

Dotychczasowe wspólne projekty Up To Date Festival & Electrum:

Sponsor Tytularny
Up To Date Festival 2024

Electrum

Partnerzy

BiałystokBiałystokPodlaskiebiletomat

NEWSLETTER

Zapisując się do społeczności Up To Date zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem działalnością Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne, formalnego organizatora Up To Date Festival. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne w Białymstoku z siedzibą przy ul. Słonimskiej 24/46, 15-028 Białystok, NIP: 9661946463, REGON: 200139520). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz w polityce prywatności.