MURALOVE BAJKI PEŁNE DOBRA

AUDIOBOOKI, KTÓRE POMAGAJĄ DZIECIOM OSWOIĆ TRUDNE TEMATY

Up To Date Festival, Wydawnictwo Papierowy Motyl, siedmiu autorów i autorek bajek oraz Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku prezentują „Muralove Bajki Pełne Dobra”. Każde dziecko zasługuje na to, by nie czuć strachu przed szpitalem i uzyskać
wsparcie w oswojeniu się z chorobami, które mogą dotknąć człowieka niezależnie od wieku. Dzięki audiobookom, które traktują o problemach m.in. chemioterapii czy niepełnosprawności, oprócz czystej rozrywki, dzieci otrzymują także możliwość zapoznania się z trudnymi tematami. Przedstawiamy Wam pierwszą bajkę zamkniętą w uniwersum Doktora Misia, głównej postaci muralu zdobiącego fasadę UDSK w Białymstoku. A to dopiero początek!

Wiosną 2022 r. ekipa Up To Date Festivalu po raz kolejny postanowiła zmienić coś w Białymstoku. Po miesiącach pracy i przy wsparciu lokalnych firm i samorządu, fasadę UDSK ozdobił nowy mural, na którym pojawiły się ilustracje Anny Detner: Doktor Miś, Pszczółka, Krokodyl, Świnka, Lis, Hipopotam i Żabka. Każde ze zwierząt cierpi z powodu jakiejś choroby. Mural powstały w ramach akcji #dontworrybeyourself i miał za zadanie zwrócenia uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dzieci mogą pojawić się trudne doświadczenia związane ze szpitalem: rozłąka z rodzicami, wielomiesięczne terapie, operacje czy przyjmowane leki. Akcja pokazała jednak, że prosty obraz może sprawić, że przestrzeń staje się bardziej przyjazna i otwiera możliwość nawiązania dialogu z najmłodszymi.

Na tym jednak się nie skończyło. Postanowiono pójść dalej i ożywić zwierzęta. Siedmiu autorów i autorek przyjęło zaproszenie Up To Date Festivalu i napisało bajki o każdym z nich. Każda poruszająca inny temat związany z pobytem w szpitalu. Marika Krajniewska, Tomasz Samojlik, Maciej Lasota, Barbara Supeł, Agnieszka Suchowierska, Celina Zubrycka i Malika Tomkiel napisali opowiadania ukazujące zupełnie inne oblicze szpitala. Poszukiwali odpowiedzi: Czy cierpiąca na raka Świnka może być szczęśliwa i zostać piratką? Kto powiedział, że jeżdżący na wózku Lisek nie będzie superwyścigówką? Czy kroplówka może zabierać w podróż do świata marzeń?

Siedem wyjątkowych historii, a w każdej nad losem zwierzęcych pacjentów czuwa Doktor Miś i Pielęgniarka Sowa. Posłuchajcie: bez względu na to czy jesteście duzi czy mali i bez względu na to czy leżycie w szpitalu czy nie. 

Jako pierwszą z cyklu “Muralove Bajki Pełne Dobra” poznajcie historię Świnki Małgosi i bandy piratów autorstwa Mariki Krajniewskiej. Słuchajcie i czekajcie na więcej. W styczniu zabierzemy Was w świat kolejnych zwierząt i ich przygód. 

Posłuchajcie bajki i nie zapomnijcie puścić jej najmłodszym:

Dziękujemy firmie Lewiatan Podlasie, za to, że po raz kolejny zdecydowali się wesprzeć akcję.

Bez ich zaangażowania nagranie audiobooków byłoby niemożliwe. Dziękujemy Autorom i Autorkom oraz Marice Krajniewskiej, że wspólnie z Up To Date Festivalem podjęła się pracy nad bajkami.

Partnerami akcji #dontworrybeyourself są: Miasto Białystok, Województwo Podlaskie, Lewiatan Podlasie, Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A, Electrum, White Bits, Wydawnictwo Papierowy Motyl.