Pełen program muzyczny Electrum Up To Date Festival 2024

W tym roku nasz festiwal Electrum Up To Date odbędzie się na w nowych datach: 30.05-02.06. Przez cztery dni na terenie całego Białegostoku szykujemy dla Was imprezy, koncerty i dyskusje oscylujące wokół niezależnej muzyki elektronicznej. Ponownie eksplorujemy różnorodne obszary dźwiękowe, a my oddajemy głos osobom pełnym pasji, tworzącym z odwagą i zabierającym słuchacza w prawdziwą dźwiękową przygodę, niezależnie od tego czy grają techno, electro, muzykę basową czy ambient. Czekają na Was 4 dni pełne koncertów, imprez, wystaw i konferencji w malowniczym Białymstoku.

Po krzykliwym pozdro techno nie ma już śladu. W opozycji do oczywistych wyborów programowych, jakie dominują dzisiejszą scenę, nasz program Electrum Up To Date 2024 to raczej zaproszenie do ukrytego klubu miłośników gatunku, gdzie sekretny uścisk dłoni otwiera drogę do prawdziwie kosmicznych podróży. Znaczna część programu techno tegorocznej edycji to celebracja nie tylko DJ-ów, ale też producentów i wyjątkowe występy live, jak i koncertowe. Tegoroczna edycja Electrum Up to Date Festival to szerokie spektrum ekspresji, od pionierów z brytyjskich czy holenderskich scen przez młode reprezentantki świeżych gatunków, najciekawsze artystki i twórców z regionu Europy Wschodniej po silną reprezentację białostockiej sceny muzycznej. 

Najcięższy bagaż przywiezie Colin Benders, artysta, który występuje na potężnym systemie modularnym. Holender, który wydawał wspólnie z m.in. Speedym J czy Daxem J (panowie nie sa spokrewnieni), specjalizuje się w wielopłaszczyznowych zarówno kompozycjach jak i improwizacjach, które zachwycają głębią dźwięku i niesamowitą dynamiką rozległych planów. Szczegółowość i precyzja dźwięku to zasługa wyjątkowego pomysłu na swoje instrumentarium. 

Znany głównie pod pseudonimem Shifted, Guy Andrews, zaprezentuje premierowy live pod szyldem Carrier, w którym daje upust fascynacjom abstrakcyjnym brzmieniom. Wspaniałe klasyczne dźwięki lat 90. przywiezie do Białegostoku Arthur Robert. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Gruzin HVL znany ze współpracy z legendarnym już Bassiani. Mamy nadzieję, że szef Midgar Records, Severja, zdąży do maja przejść Final Fantasy 7 Rebirth i w międzyczasie ułożyć wspaniale hipnotycznego seta. O solidny groove zadba Sepehr, a głębinowe brzmienia zaprezentują tajemnicze projekty VC-118A, Mod21 i nieco mniej tajemniczy, a równie ciekawi Konduku i mieszkający w Pradze Turek Pink Concrete. W secie b2b zaprezentują się też inne osoby reprezentujące czeską scenę: Fleika i Marie Pravda. O szybsze rytmy zadba Michał Macewicz, rezydent wrocławskiego Ciała, a o bardziej detroitowe MATRIX3K z warszawskiego Miazmatu. 

Dla fanów electro przygotowaliśmy smaczki, które odnajdą w występach Lake Haze czy Tafkampu, ale wydarzeniem będzie bez wątpienia pojawienie się anonimowego projektu Client_03. Po raz pierwszy w Polsce pojawi się też łamiący granice gatunków, lo-fi projekt Rezzett, w którego skład wchodzą Lukid i Tapes. Rzadko na scenie pojawia się też MPU101, który zawita na naszym Electrum Up To Date po sukcesach wydawnictw z Ilian Tape. Premierowy występ live w klimacie najbardziej klasycznych z rytmów muzyki tanecznej zaprezentują przedstawiciele lokalnej sceny Edemski i MARMØ

Na styku gatunków zagra inny reprezentant białostockiej sceny, wielki eklektyk Andrzej Zieliński. Gdzieś między electro, acidem i idm-em porusza się też nieślubna córka Aphex Twina, Alberta Balsam. W zaskakującym b2b spotkają się Blank i Grażyna Biedroń.

Ponadgranicznym spotkaniem będzie b2b jednego z twórców eksperymentalnej formy drum & bassu czyli autonomiku, Kid Dramy z reprezentantem kolektywu DrumObsession, Alegrią. Z Wysp przylecą też grająca d&b Mantra i legendarny pionier dubstepu, współzałożyciel DMZ, Loefah. Inny z weteranów lat 00., Pinch, wystąpi z kolei w międzypokoleniowym duecie z Madam X, wielbicielką świeżych, ciężkich basowych brzmień. Najcięższe działa wytoczą z kolei inspirujący się mrokiem miejskiej muzyki Katatonic Silentio i The Untouchables. Basową część programu uzupełnia Re:ni, której hybrydowe podejście do setów scala ze sobą różne odłamy współczesnej muzyki klubowej.

POZNAJ STRUKTURĘ TEGOROCZNEGO FESTIWALU
🌳🌳🌳

Electrum Up to Date to nie tylko muzyka do tańca, ale też szeroki przegląd tego, co interesujące na scenie eksperymentalnej. Słowacko-węgierska artystka Adela Mede tworzy osobiste piosenki na pograniczu folku i ambientu, zgłębiając zarówno swoją osobistą historię, jak i szukając inspiracji w korzeniach. Tradycja jest równie ważna dla Niczos, która śpiewając po podlasku tworzy nowe światy na styku miejsc, gdzie lokalne staje się globalnym. Artystka zaprezentuje wspólnie z kompozytorką Antoniną Car nowy projekt pod nazwą “Toń”. Specjalny ambientowy projekt AV zaprezentuje też kolektyw Późno.

Poszukiwania na polu interesujących faktur elektronicznych to modus operandi włoskiej artystki Marty De Pascalis, która z syntezatorowego minimalizmu wyciąga bogate, psychodeliczne brzmienia. Flora Yin-Wong operuje z kolei technikami muzyki konkretnej i eksperymentuje z delikatnymi brzmieniami elektroakustycznymi. Delikatnymi dronami posługuje się również kompozytor Stefan Węgłowski, a piękna elektroakustyka to domena Kenijczyka KMRU. Na drugim końcu spektrum leży muzyka Puce Mary, której potężne, industrialne brzmienia przeszywają do szpiku kości. 

Amerykańska kompozytorka Lea Bertucci obok solowego występu pokieruje też wykonaniem jej kompozycji “Vapours” na kwartet smyczkowy, w skład którego wejdą m.in. Resina czy Julia Ziętek. Zespół Malediwy, czyli Marek Pospieszalski i Kuba Janicki, przyjadą przy okazji premiery swojego nowego albumu zatytułowanego “Eden”. Lokalną scenę eksperymentalną będzie reprezentować też Tymek Papior z solowym performansem na perkusję i elektronikę.

Noc otwarcia w Galerii Arsenał będzie z kolei okazją do spotkania polsko-ukraińskiego oraz szerokiego spojrzenia na muzykę taneczną, od trance’u i hipnotycznych brzmień, jakie można usłyszeć odpowiednio w setach Shjvy czy Rethe, przez soczyste techno Richie Beige po szalony zdekonstruwany rejw JmDashy. MAYBE WE CAN HAVE FUN TOGETHER to rave-perfmance w elektrowni zainicjowany przez ukraińskiego artystę nowych mediów –  Ivana Svitlychnyi, współkuratorowany przez ekipę w składzie: Dmytro Fedorenko, Tatiana Kochubinska, Liera Polianskova. Wydarzenie jest częścią Electrum Up To Date Festival i wystawy MAYBE WE CAN HAVE FUN TOGETHER, którą będzie można obejrzeć w drugiej lokalizacji Galerii Arsenał przy ul. Mickiewicza 2 w dniach 10.05 – 21.07.2024.

Organizowany przez nas festiwal Up To Date stał się rozpoznawalny dzięki wielkiej miłości do muzyki niezależnej, wyjątkowemu zaangażowaniu w kwestie społeczne oraz trosce o planetę. Szczególnie ostatnia kwestia stała się silnym łącznikiem pomiędzy nami – ekipą festiwalu, a pochodzącą z Białegostoku firmą Electrum, która jest liderem w dziedzinie Climate Tech. Wspólne wartości i cele oraz wizja wieloletniej współpracy opartej na szacunku i zrozumieniu stały się iskrą do zacieśnienia naszych więzi. Rok 2024 stał się zatem nie tylko okazją do celebracji 15.-lecia naszego festiwalu, ale także nowego rozdziału w jego historii, w który wkracza wspólnie z partnerem tytularnym o podobnych poglądach – już jako Electrum Up To Date Festival. 

Karnety FULL oraz NOCNE na Electrum Up To Date Festival są już wyprzedane. W sprzedaży znajdują się bilety na pojedyncze wydarzenia oraz karnety Industrial Outdoor uprawniające do wejścia na noce imprezowe w festiwalowy piątek i sobotę. Wychodząc naprzeciw potrzebom festiwalowiczów oraz w zgodzie z filozofią #dontworrybeyourself Organizatorzy wprowadzili bilety grupowe, które uprawniają do tańszego wejścia na festiwal dla grup znajomych. Ilość biletów i karnetów na festiwal jest limitowana. 

🌳 DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU
👽 KUP BILETY PRZEZ BILETOMAT
🤝 KUP BILET GRUPOWY I ZABIERZ SWOJĄ EKIPĘ

ELECTRUM UP TO DATE FESTIVAL
30.05 – 02.06.2024
Białystok
www.uptodate.pl

Instagram  | Facebook  | Soundcloud  |  Youtube

Ogłoszeni artyści (pochodzenie/zamieszkanie):

Adela Mede live (SK/HU)
Alberta Balsam (NL)
Andrzej Zieliński (PL)
Antonina Car & Niczos pres TOŃ (PL) – premiera
Arthur Robert live (AT)
blank b2b Grażyna Biedroń (PL)
Carrier live (UK) – premiera
Client_03 (UK)
Colin Benders live (NL)
Edemski & MARMØ live (PL) – premiera
fleika b2b Marie Pravda (CZ)
Flora Yin Wong live (UK)
HVL live (GE)
JmDasha (UA)
Katatonic Silentio live (IT)
Kid Drama b2b Alegria (PL/UK)
KMRU live (KE/DE)
Konduku (NL/DE)
Lake Haze live (PT)
Lea Bertucci pres. Vapours (US)
Loefah (UK)
Malediwy (PL)
Mantra (UK)
Marta De Pascalis live  (IT)
MATRIX3K (PL)
Michał Macewicz (PL)
Mod21 live (IT)
MPU101 live (DE)
Pinch b2b Madam X (UK)
Pink Concrete (TR/CZ)
późno hybrid AV (PL)
Projekt New Hope Crew (PL)
Puce Mary live (DK/DE)
re:ni (UK)
Rethe live (PL)
Rezzett live (UK)
Richie Beige (UA/PL)
Sepehr live (IR/US)
Severja (IT/DE)
shjva live (UA/PL)
Stefan Węgłowski live (PL)
Tafkamp (NL)
The Untouchables (BE)
Tymek Papior (PL)
VC-118A live (NL/FI)

O ELECTRUM

Grupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Dojrzałość technologiczna jej ekspertów pozwala na dostarczanie produktów i usług, które są odpowiedzią na potrzeby przemysłu i biznesu zmieniające się wraz z postępującą transformacją energetyczną. Tworzy i wprowadza w życie rozwiązania oraz buduje projekty oparte o ideę indywidualnego miksu energetycznego, zachowując równowagę między odpowiedzialnością społeczną i środowiskową biznesu a aspektem ekonomicznym. Więcej o grupie Electrum można znaleźć na naszych kanałach społecznościowych na LinkedIn, Facebooku i Instagramie.

Sponsor Tytularny
Up To Date Festival 2024

Electrum

NEWSLETTER

Zapisując się do społeczności Up To Date zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem działalnością Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne, formalnego organizatora Up To Date Festival. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne w Białymstoku z siedzibą przy ul. Słonimskiej 24/46, 15-028 Białystok, NIP: 9661946463, REGON: 200139520). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz w polityce prywatności.