Lokalne atrakcje
Weekend z Up To Date Festival to świetna okazja, by poznać Podlaskie. Oto 9 propozycji, które Cię do tego przybliżą.
1. Odkryj Krainę Otwartych Okiennic
Na południe od Białegostoku leży niezwykła kraina, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością. To Kraina Otwartych Okiennic i trzy bajkowe podlaskie wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. Wybierz się tam na niespieszną wędrówkę i podziwiaj wyjątkowe drewniane domy, niezwykłe snycerskie zdobienia i kolorowe – zawsze otwarte – okiennice. Podobny krajobraz odnajdziesz też w pobliskich Ciełuszkach, Pawłach, Dawidowiczach, Rybołach, Ploskach i Plutyczach.

2. Oddaj cześć Duninowi
Mówi się o nim, że jest strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Ten 400-letni dąb szypułkowy rosnący w Przybudkach na Podlasiu zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022. W internetowym głosowaniu otrzymał blisko 180 tysięcy głosów. Dąb Dunin to niezwykły pomnik przyrody i prawdziwy celebryta wśród drzew. Swoje imię otrzymał na cześć poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Bywał inspiracją artystów. Został uwieczniony w wielu filmach i obrazach.

3. Odetchnij w Supraślu
Potrzebujesz chwili relaksu? Wybierz się do Supraśla – jednego z najpiękniejszych zakątków regionu. Natura harmonijnie przeplata się tutaj z historią i tradycją. Miasteczko słynie też z korzystnego mikroklimatu, dzięki czemu otrzymało status uzdrowiska.
Wizytę rozpocznij od zwiedzania supraskiego monasteru. To szczególne miejsce kultu i dziedzictwa prawosławia w Polsce. Swoją siedzibę ma w nim Muzeum Ikon, w którym można podziwiać dzieła sztuki sakralnej. Zobacz zabytkowy Pałac Buchholtzów i drewniane Domy Tkaczy, które przypominają, że w przeszłości Supraśl był ważnym ośrodkiem włókiennictwa. Na liście rekomendacji nie może zabraknąć też Baru Jarzębinka, gdzie zjesz kultową babkę ziemniaczaną, spaceru wzdłuż malowniczych Bulwarów Wiktora Wołkowa ani wizyty w pełnym ciekawostek Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.

4. Przybij piątkę Puszczy Knyszyńskiej
Inna odsłona podlaskiej magii to zalew Wyżary w głębi Puszczy Knyszyńskiej. Spacer po tutejszych kładkach pozwala zanurzyć się w puszczańskiej przyrodzie i spokoju – bez zanurzania stóp w podmokłym terenie. Na terenie Nadleśnictwa Waliły odnajdziesz też leśną galerię rzeźby „Życie drzew”. Autorami instalacji są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz członkowie Grupy Nowolipie. Stworzyli je pod opieką znanego rzeźbiarza Pawła Althamera.

5. Poznaj kulturę tatarską w Kruszynianach
Tego miejsca nie trzeba przedstawiać. Kruszyniany – niewielką miejscowość blisko polsko-białoruskiej granicy – od kilkuset lat zamieszkują polscy Tatarzy. Symbolem wsi jest najstarszy w Polsce meczet. W środku posłuchasz opowieści przewodnika o historii tatarskiego osadnictwa, a niedaleko za świątynią zwiedzisz mizar, czyli muzułmański cmentarz. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1699 roku. Wizyta w Kruszynianach to także spotkanie ze znakomitą kuchnią. W Tatarskiej Jurcie spróbujesz egzotycznie brzmiących potraw: pierekaczewnika, czeburaków i mant.

6. Stań oko w oko z polską Amazonią
Kładka Śliwno-Waniewo – podlaski evergreen. Dodaj go do swojej playlisty, gdy będziesz w pobliżu Narwiańskiego Parku Narodowego i stań oko w oko z polską Amazonką. Rzeka Narew, bo o niej mowa, podobnie jak jej siostra z Ameryki Południowej, meandruje i tworzy liczne rozlewiska. Bilet wstępu kupisz w siedzibie Parku w Kurowie lub na stronie: npn.eparki.pl.

7. Spędź wolny czas w Tykocinie
Są takie miejsca, które trzeba zobaczyć – Tykocin to jedno z nich. Położony nad Narwią, zanurzony w historii, idealny na letnią wyprawę. Poczuj klimat miasteczka, spacerując wzdłuż brukowanych uliczek, pomiędzy starymi domami, wstępując do barokowego kościoła Świętej Trójcy i Wielkiej Synagogi – jednej z najstarszych synagog w Polsce. W przeszłości była centrum żydowskiego życia intelektualnego. Odwiedź też tykociński zamek – jego dzieje są pełne ciekawostek. Wystarczy wspomnieć, że dwa razy powstawał z ruin, a August II Mocny ustanowił tutaj Order Orła Białego. Na obiad zamów tradycyjne danie kuchni żydowskiej w Restauracji Tejsza, a następnie wybierz się na rejs po Narwi.

8. Podejrzyj bociany w Pentowie
Do leżącego nad Narwią Pentowa na wiosnę przylatują dziesiątki bocianów. Można doliczyć się tu wtedy nawet trzydziestu kilku gniazd. Dzięki temu to miejsce otrzymało tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Przyjedź do Pentowa i kontempluj niczym nieskrępowaną przyrodę.

9. Wybierz się na wędrówkę pośród bagien
Biebrzański Park Narodowy pokrywa sieć malowniczych szlaków i kładek. Jedna z nich to ścieżka edukacyjna „Długa Luka”, która prowadzi w głąb największego na Bagnach Biebrzańskich kompleksu torfowisk. Swój początek ma przy Carskiej Drodze, w połowie drogi między wsiami Laskowiec i Dobarz.

PS. Na terenie nieopodal kładki masz duże szanse na spotkanie z łosiem.
Fot. Mateusz Duchnowski, Wioletta Bondurak, Maciej Nowakowski, Zielona Wśród Drzew, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Małgorzata Pawelczyk.
Materiał współtworzony we współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną.